People

  1. Roy Postmus (2021 MSc project, coatings and oxidations in flow)
  2. Mitchell Groen (2021 MSc project, Rubber recycling)
  3. Elia Savino (2021 MSc project, Resin curing)
  4. Anouk Volker (2022, MSc project, Smart Materials)
  5. Sarah Rooijmans (2022, MSc project, Electroresponsive materials)
  6. Mila Krafft (2022, MSc project, microfluidic biosystems)
  7. Bas Klement (2022 BSc track practical)
  8. Stephen Sullivan (visiting BSc student TU Dublin, April to July 2022)
  9. Luisa Rieger (visiting MSc student University Konstanz, April to September 2022)
  10. Shirley van Rijn (2022-23 HBO intern, University of Applied Sciences in Amsterdam)
  11. Ali Arici (2022 BSc project together with the Verpoorte research group)

Dr Niek Eisink (University Lecturer RUG)
Dr Tjalling Canrinus  (University Lecturer RUG)
Prof. Dr Ronald Hage (Adjunct Professor RUG)

  1. Dr Thom Pijper (2010 molecular electronics, co-supervised with Prof B. L. Feringa and Prof B. J. van Wees)
  2. Dr Jort Robertus (2010 Switchable surfaces,  co-supervised with Prof B. L. Feringa)
  3. Dr Apparao Draksharapu (2010-2013 Raman spectroscopy of Iron and Copper systems, Ubbo Emmius Scholar)
  4. Dr Jochem van Herpt (2009-2013 supramolecular chemistry, co-supervised with Prof B. L. Feringa)
  5. Dr Xiaoyan Zhang (2009-2013 molecular electronics, co-supervised with Prof B. L. Feringa and Prof B. J. van Wees)
  6. Dr Lili Hou (2010-2013 transient spectroscopy, co-supervised with Prof B. L. Feringa)
  7. Dr Hella Logtenberg (2008-2013 Microfluidics, electrochemistry and Spectroelectrochemistry, funded by NWO Vidi)
  8. Dr Pattama Saisaha (2008-2012, PhD Manganese catalyzed oxidation catalysis, Ubbo Emmius Scholar)
  9. Dr Heloise Tchouka (2011, PhD Inorganic materials)
  10. Dr Robby Roswanda (autonomous motion, co-supervised with Prof B. L. Feringa)
  11. Dr Peter Dijkstra (May 2010, Novel Scintillator technologies, with INCAS3)
  12. Dr Jia Jia Dong (August 2010, Palladium and managanese oxidation catalaysis, Catchbio)
  13. Dr Shaghayegh Abdolahzadeh (September 2010, Catalysis in Complexes Media, STW)
  14. Dr Davide Angelone (November 2011, Flow chemistry, ERC Starting Investigator Grant)
  15. Dr Francesco Mecozzi (April 2012, Manganese catalyzed oxidation chemistry, ERC Starting Investigator Grant)
  16. Dr Duenpen Unjaroen (December 2012, new ligands for oxidation catalysis, ERC Starting Investigator Grant)
  17. Dr Sandeep Kumar (January 2013, selective oxidation catalysis, ERC Starting Investigator Grant)
  18. Dr Juan Chen (September 2014, Chinese Scholarship)
  19. Dr Luuk Kortekaas (September 2014, Functional Molecular Systems)
  20. Dr Christina Wegeberg (PhD also at University of Southern Denmark, McKenzie group)
  21. Dr Tjalling Canrinus  (February 2015, Functional Molecular Systems)
  22. Dr Jorn Steen (Sept 2017- May 2022, Functional Molecular Systems)
  23. Dr Hans Kasper (Dec 2017- May 2022, Functional Molecular Systems)
  24. Dr Linda Eijsink (Jan 2018 - May 2022, ARC-CBBC)

Dr Shaghayegh Abdolahzadeh (September 2014, Mechanisms in manganese catalyzed oxidations)
Dr Jia Jia Dong (currently Postdoc at Zernike Institute for Advanced Materials)
Dr Apparao Draksharapu (subseuqently postdoc with Prof Larry Que, UMN, currently Ass. Prof at ITT Kanpur)
Dr Emma Harvey (PD 2012-2105, Palladium catalysed reactions, Funded by Catchbio)
Dr Nicola Boyle (PD 2011-13, Mechanistic studies in oxidation chemistry, Funded by STW)
Dr Martin Fananas Mastral (PD Oxidation catalaysis, co-supervised with Prof B. L. Feringa, Funded by Catchbio)
Dr Dirk Pijper (PD 2007-2008, former Postdoctoral researcher)
Dr Patama Saisaha (September 2015-2017, Synthesis of ligands for transition metal catalysis)
Dr Laura Nune dos Santos Comprido (FSE Postdoctoral teaching fellow)

Lea Buettner (2009, Erasmus Student, Uni. Gottingen)
Tom van Leeuwen (2009, Bachelor, Uni. Groningen)
Jasper van der Velde (2010, Bachelor, Uni. Groningen)
Pim Puylaert (2010, Bachelor, Uni. Groningen)
Margarethe van der Meer (2010, Erasmus Student, Uni. Gottingen)
Kasper Loopstra (2010, Bachelor, Uni. Groningen)
Auke Huizenga (2010, Bachelor, Uni. Groningen)
Tjalling Canrinus  (2011, Bachelor, Uni. Groningen)
Tim Meinds (2011, Bachelor, Uni. Groningen)
Luuk Kortekaas (2011 Bachelor, Uni. Groningen)
Miriam Leising (2012 Masters, Uni. Groningen linear dichrosim, co-supervised with Dr Gerard Roelfes)
Eric Hagting (Bachelor, Uni. Groningen 2012)
Stijn Crombach (Bachelor, Uni. Groningen 2010)
Lisa Hoogendijk (Masters (education), Uni. Groningen 2013)
Hans Kasper (2013, Bachelor, Uni Groningen)
Luuk Kortekaas (2014, Masters, electrochromic polymers, currently PhD with Prof Browne, Uni. Groningen)
Pim Puylaert (2014 Masters, co-supervised with Prof Dr Gerard Roelfes, currently PhD with Prof de Vries, Rostock)
Jorn Steen (2014 Bachelor student)
Kasper Loopstra (2014 Masters)
Tjalling Canrinus  (2014 Masters, currently PhD with Prof Browne, Uni. Groningen)
Federico Lancia (2015 Masters, currently PhD with Prof Katsonis, TU Twente)
Gloria Primi (2015, Masters Erasmus, Currently completing Masters at La Sp. Uni. Roma)
Florian Lucas (2015 Bachelor, currently MSc student at UVA)
Jorn Steen  (2015 Masters, Photoresponsive polymers)
Florian Cerpentier (2016 Bachelor, Lighting up gels)
Hans Kasper (2015 Masters, In-line analysis in flow chemistry)
Vera Sprik (2015 Masters, Photoswitchable electrochromes)
Daniël Duijnstee (2017 Bachelor, self assembled functional surfaces)
Maurits de Roo (2017 Bachelor, KIEs in oxidation catalysis)
Laura Martin Gonzalez (2017 Bachelor - Erasmus, polymer immobilised catalysts)
Suzan Kasper (HBO Utrecht, Secondary school teacher - intern)
Florian Cerpentier (2017 Masters, next generation oxidation catalysts)
Hanneke Siebe (2017 Masters, Mechanism in transition metal chemistry)
Jacopo Martinelli (2018 Bachelor, spiropyran switches)
Daniël Duijnstee (2018 Bachelor, spiropyran spectroelectrochemistry)
Andy Sardjan (2018 Bachelor, Fluoresence Upconversion spectroscopy)
Jarne de Jong (2018 Bachelor, Redox Active Gels)
Ruben Feringa (2018 Masters, Photochromic materials)
Roy Postmus (2019 BSc project, Electrochemical oxidations in flow)
Daniel Duijnstee (2019 Masters)
Niels Klement (2019 Masters)
Maurits de Roo (2019 Masters)
Esther Sinnema (2019 Masters)
Mitchell Groen (2020 BSc project, Oxidations in flow)
Elia Savino (2020 BSc project, Oxidations in flow)
Jesk Jaeger (2020 BSc project)
Anouk Volker (2020 3 week BSc project)
Andy Sardjan (2020-21 MSc)
Jacopo Martinelli (2020-21 MSc)
Jarne de Jong (2020-21 MSc)
Milla Krafft (2021 BSc project)
Sarah Rooijmans (2021 BSc project)
Young So Huang (2021 BSc project)
Cedric Cordero Silis (2021 Nanoscience MSc)

Dr Martin Schulz (2010, Postdoc, Dublin City University, Ireland)
Yvonne Halpin (2008-9, PhD, Dublin City University, Ireland)
Emma Harvey (2010, PhD, Dublin City University, Ireland)
Isaac Garcia (2010, PhD, University of Girona, Spain)
Zoel Cordoba (2011, PhD, University of Girona, Spain)
Mainak Mitra (PhD, University of Lund, COST CM1003 placement, April/May 2012)
Bors Istvan (PhD, University of Veszprem, COST CM1003 placement, May 2012)
Yuessef Elsheik (Erasmus student, Dublin City University, Ireland, April-Aug 2013)
Dr Claire Deville (Postdoctoral research, University of Southern Denmark, 2014)
Christina Wegeberg (Masters student, University of Southern Denmark, 2015)
Alessia Barbieri (Masters student, Erasmus Placement, La Sp. Uni. Roma, 2017)
Dr Alessia Barbieri (La Sp. Uni. Roma, COST STSM CM1305 Jan/Feb 2018)
Carla de Casadevella (lloret group, IQIB, Spain 2018)
Vibe Jakobsen (Morgan group, Uni. College Dublin, Ireland 2018)
Pichayut Tananchayakul (visiting PhD student, Mahidol University Thailand Jan- Aug 2020)
Marika Di Berto Mancini (visiting PhD student, la Sp. Uni. Roma, April to August 2022)
Stephen Sullivan (visiting BSc student TU Dublin, April to July 2022)
Luisa Rieger (visiting MSc student University Konstanz, April to September 2022)
Guillermo Duran Solares (visiting PhD Student University of Gottingen, March-April 2022)